Vůně pomohou zlepšit náladu, příjemně naladí na hezký večer a dají zapomenout na všední starosti. Právě proto existuje aromaterapie, která už po generace využívá různé esenciální oleje k povzbuzení těla i ducha. Moderní historie spojená s aromaterapií se začala psát až ve dvacátém století ve Francii, kdy se stal průkopníkem chemik Gatefossé. Na zranění po nehodě v laboratoři výborně zabrala levandule, díky níž se začal o tuto problematiku zajímat hlouběji. A jak vypadá aromaterapie v moderní době? Kdy může ulevit při různých potížích a prospět našemu zdraví?

 

Aromaterapie na stres

Aromaterapie voňavou lázní uvolní tělo od stresu.

Ovlivňuje stres váš každodenní život a jste z toho nešťastní? Nevíte, jak byste měli odpočívat, aby se úspěšně odbourala velká porce stresu, který vás tíží? Odpověď může přinést voňavá koupel, po níž se budete cítit doslova jako znovuzrození.

Existuje pracovní stres nebo stres, který přichází na podzim a v zimě, období, kdy je slunečních paprsků méně. Do jisté míry je stres zdravý, motivuje nás k lepším výkonům. Když je ho ale příliš, organismus dostává hodně zabrat a bohužel nefunguje tak, jak by správně měl. Jak takovou situaci zlepšit?

  • Aromaterapie je vhodná také pro workoholiky, kterým pomůže, aby se dívali na práci jinak.
  • Nervové vyčerpání je v této uspěchané době časté, voňavé oleje dodají energii a optimismus.
  • Různé esenciální oleje se mohou stát oporou, kdy potřebujete zklidnit podrážděné nervy.

 

Jedničkou je tady levandule

Pokud máte dlouhodobé problémy se stresem, zkuste esenciální olej s vůní levandule. Intenzivní a sladká vůně pomůže na nespavost a poruchy spánku, ale také podpoří celkové psychické zklidnění. Má velmi dobré sedativní účinky, uklidní při depresi, utlumí bolest hlavy, což je v 21. století poměrně častý problém.

Jak levanduli co nejlépe využít? Možná ji pěstujete doma a z fialových lístků si děláte voňavou koupel, ovšem esenciální olej se využívá trochu jinak. Nabízí se aromalampa nebo difuzér, levandulový olejíček lze přimíchat také do letního repelentu. Jde o výraznou vůni, do které se nemusí zamilovat každý, pozor by si měli dávat lidé s nízkým krevním tlakem, jimž levandule tolik neprospěje. Na kůži (ekzémy, poranění) jej lze aplikovat přímo, má protizánětlivý účinek. Přísadu do koupele proti stresu, úzkosti a bolestem hlavy si připravíte smícháním až 10 kapek oleje s mlékem či medem.

 

Bergamot je zajímavým tipem

Rodina esenciálních olejů, které jsou vhodné pro boj se stresem, je velmi rozmanitá. Využít tady lze například bergamot, (vůně: svěží, sladce-trpká, citrusová, květinová) jenž nabízí efektivní terapii pro workoholiky. Jde o ovoce, které je do značné míry příbuzné citronům nebo pomerančům. Pokud jej dáte dohromady s vůní pomeranče nebo růží, bude mít ještě silnější působení. Při stresových situacích můžete inhalovat olej krátce přímo z lahvičky, kápnout si jej na kapesník a dýchat omamnou vůni nebo si pořídit inhalační tyčinku, která je dnes velkým hitem.

 

Bergamotový esenciální olej potěší všechny, kdo mají rádi citrusovou a svěží vůni a trápí je opary, rýma nebo potíže s akné. Může napomoci zklidnění duše. Není vhodný pro těhotné a zvyšuje citlivost na světlo, tedy pozor na přímé sluneční paprsky po terapii.

Olej z bergamotu se používá do vod po holení, kde zklidní podrážděnou pleť. Pár kapek v aromalampě odstraní nespavost a přispějí k hormonální rovnováze, k uvolnění dojde také při dlouhodobé rýmě. A jak ho použít? Pět kapek do aromalampy či difuzéru, dvojnásobné množství do koupele nebo dvě až tři kapky na polštář, na němž budete usínat.

A kam se ještě podívat dál? Éterických olejů, které mají pozitivní vliv na duši, bychom našli mnohem více.

  • Cedrový esenciální olej umožní zklidnit pocuchané emoce a pomůže navodit večerní relaxaci.
  • Esenciální olej z citronu podpoří koncentraci, ale současně zklidní duši. Bojuje tím se stresem.
  • Sladký pomerančový vonný olej je receptem na depresi, neklid a úzkost, působí na křeče.

 

Aromaterapií za lepším spánkem

Pár kapek levandulového oleje na polštář zlepší spánek.

Nespavost rozhodně není žádným okrajovým problémem. Naopak, lze směle prohlásit, že trápí velké procento naší populace a důvodem je nejen uspěchané století s pořadovým číslem 21. Pokud vás trápí, že nemůžete usnout a dostatečně si proto v noci neodpočinete, neměli byste řešení tohoto problému neustále odsouvat na neurčito. Trpí totiž nejen mysl, ale i celé tělo. Pomoci může také aromaterapie, vhodnými prostředky pro lepší usínání jsou opět levandulový esenciální olej, stejně jako oleje z heřmánku, máty peprné a šalvěje. A dál? Majoránka, santalové dřevo, ale také například eukalyptus, pokud hledáte něco na hluboký spánek a lepší usínání, nemusíte chodit nikam daleko.

  • Heřmánek římský uvolňuje mysl, má jablečnou vůni a dokáže zapracovat na boji s úzkostí.
  • Mátový esenciální olej má velkou výhodu v tom, že vám vyčistí hlavu. Pak se usíná lépe, že?
  • Santalový esenciální olej působí na emocionální rovnováhu, je pro směsi na spaní vhodný.

 

Kombinace esenciálních olejů zvýší efekt

Nezapomeňte, že jeden konkrétní esenciální olej může mít velmi dobrý účinek, ale v kombinaci s jiným bude dost možná ještě lepší. Stačí, když objevíte výhody tohoto párování a najdete pár dobrých tipů do začátku. Tak například, pokud dáte dohromady citron, levanduli, heřmánek a majoránku, získáte skvělou směs, která se hodí i do koupele (smíchejte 5 kapek se solí nebo rostlinným olejem a nalijte do koupele o teplotě asi 37 stupňů Celsia) nebo do aromalampy (3 kapky).

 

Masáž na ztuhlé svaly a různé bolesti

Aromaterapeutická masáž na ztuhlé svaly.

Omamné vůně se hodí i pro masážní stůl, vlastně by se spíše dalo říci, že jsou už po dlouhá staletí jeho klíčovou součástí. Pokud si odpočine tělo pod rukama zkušeného maséra, smysly zase ocení esenciální vonné oleje. Ty dostanou hned dvojí možnost, jak vás potěšit. Do těla vniknou přes pokožku a také je inhalujete, což má vliv na nervový systém.

Aromaterapeutická masáž stimuluje kromě jiného krevní oběh, podporuje trávení a lymfatický systém, lépe se po ní z těla vyplavují toxiny. Tato forma masáže je zapovězená jen v případě poranění kůže nebo alergie na některou bylinu (složení směsi však není problém změnit). Éterický olej je vhodné smíchat s nosným olejem, nejlépe tím, co je lisován za studena. Používá se například mandlový, sezamový, ale přijít ke slovu může i ten ze zlatých slunečnic.

  • Působení na psychiku vyžaduje zhruba 2 % koncentraci (6 kapek na 10 ml nosného oleje).
  • Na fyzické úrovni je vhodné trochu více, až 3 % koncentrace. To znamená i devět kapek.
  • Masírovaná část těla po masáži by měla být překrytá, klidně i ručníkem (lepší vstřebávání).

 

Jak postupovat po masáži? Více pít, ale hlavně čistou vodu, vynechat kávu nebo alkohol, nekouřit. Po masáži je vhodnější odpočinek, rozhodně se nesprchujte hned, protože všechny látky v olejích potom nestihnou přejít do těla. A nemusíte ležet na masážním stole, třeba stačí jen krátká masáž na namáhaných místech, jako jsou chodidla nebo krční páteř. Můžete si také dopřát sprchu s éterickými oleji, která je podobně efektivní.

 

Aromaterapie a efekt na kožní potíže

Koupel nohou.

Trápí vás akné, snažíte se už po dlouhá léta zápasit s lupénkou, po těhotenství přicházejí ke slovu nepříjemné strie? Na kožní potíže zabírá silice z citronové trávy. Ekzém a lupénku pomůže zlepšit esenciální olej z levandule. Do svého masážního oleje (asi 100 ml) přidejte až deset kapek této směsi, důkladně promíchejte a efektivní receptura z lůna přírody je na světě. Směs pak můžete aplikovat rovnou na pokožku, levandule obecně dobře působí i na léčbu popálenin či různých forem podráždění pokožky.

  • K lepšímu hojení ran přispívá nejen levandulový, ale například také šalvějový esenciální olej.
  • Svědění nebo jiné nepříjemné projevy kožních onemocnění zamezí heřmánek či máta peprná.
  • Účinky antimikrobiální (tj. boj proti bakteriím a plísním) mají oleje z oregana nebo čajovníku.

 

Zajímavé receptury pro domácí použití

A jak zkusit aromaterapii doma? Kožní potíže se mohou vylepšit poté, co si uděláte domácí hojivý krém. Jednoduše, vezměte svůj oblíbený krém a přimíchejte do něj pár kapek esenciálního oleje, podle toho, na co konkrétně má působit. Většinu esenciálních olejů, snad s výjimkou levandule, není vždy vhodné aplikovat přímo na tělo, nezapomeňte, že byste je měli nejprve promísit s tzv. nosným olejem. Obecně platí, že rizika jsou malá, ale některé oleje vás mohou trochu popálit. Čeho byste se ještě měli vyvarovat?

  • Ledviny a problémy s nimi znamenají, že byste neměli používat oleje z kmínu nebo santalu.
  • V průběhu těhotenství je nevhodný hřebíčkový, jalovcový, skořicový nebo také anýzový olej.
  • Záhy po opalování, před ním nebo během něj také nevyužívejte bergamot nebo třezalku.

 

Žena cvičící jógu. Z difuzéru se uvolňují výpary z esenciálního oleje.

 

Éterické oleje vhodné pro děti

Samozřejmě existují také oleje, které prospějí dětem víc než jiné. Do tohoto výčtu patří citronový, meduňkový, mandarinkový a levandulový esenciální olej, berte je tedy jako čtveřici, která může vhodně prospět i vašim nejmenším. Citron sníží horečku a je proti nevolnostem, měsíček je hojivý, růže pomůže dětem i dospělým v uvolnění a působí rovněž mírně protizánětlivě. Obecně platí, že oleje pro děti byste měli vybírat hodně pečlivě a volit menší koncentraci (nemají ještě dobře vyvinutá játra, mají jemnější pleť než dospělí atd.).

 

A co aromaterapie pro vaše domácí mazlíčky? Aromaterapie pro psy a kočky není vhodná. Někdy ani nemají dostatek enzymů, díky nimž by byly esenciální oleje v jejich těle vhodně zpracované.

 

Využití aromaterapie v autě

Jistě tušíte, že aromaterapii můžeme využít nejen v bytech, koupelnách, ložnicích a saunách, případně na masážních stolech. Existuje tisíc a jeden způsob, které nás mohou potěšit doslova na každém kroku. Vůně do auta se hodí při dlouhých cestách, nepůsobí tlumivě, ale naopak, udrží vás za volantem bdělé po celou dobu.

Pro klidnější cestu se hodí citronový nebo mátový olej, na dlouhé cesty autem lze připravit i spolujezdce, které může potěšit citrusová vůně z grepů a mandarinek. Pokud si dáte do ventilace difuzér, stačí jen málo. Vzduch, jenž tu neustále proudí, roznese vůni do celého interiéru. Pořiďte si vonný difuzér do auta, stačí do něj nakapat několik kapek oblíbené směsi a vyrazit na cesty.

 

Difuzéry a aromalampy

Jak a kde používat difuzér? Zapnout ho lze kdykoliv, během cvičení jógy nebo večerního odpočinku, při usínání a podobně. Dávkujte velmi jemně, asi dvě až tři kapky esenciálního oleje na 100 ml vody, nezapomeňte, že difuzér musí být na pevném povrchu a také mimo dosah zvědavých dětí. Totéž platí pro aromalampu. Ta funguje na principu svíčky a rozpustného vosku, jenž se zahřívá.

Difuzér stačí zapnout a jakmile se zahřeje tekutina v něm, uvolňuje se vůně. Difuzér se vypne, když mu dojde voda, aromalampu byste měli pravidelně kontrolovat.

 

Pár slov na závěr

Nebojte se vkročit dál, svět aromaterapie je velmi pestrý a prospět může nováčkům i pokročilým. Kupte si třeba malý testovací box, u kterého poznáte, jak vám může aroma difuzér prospět ve vašem domově během velkého psychického vypětí nebo obtížných podzimních a zimních dnů. Po pár zkušenostech si můžete vytvářet domácí přírodní kosmetiku, se kterou budete mít vždy po ruce efektivní recept nejen na kožní problémy.

 

Vyberte si vhodný esenciální olej z naší nabídky! Máme největší výběr éterických vůní ve střední Evropě. Až 360 jednodruhových olejů a směsí.

Všechny oleje jsou 100 % přírodní. Používáme co nejpřirozenější způsob pěstování a sběru, který je šetrný k přírodě a hlavně bez chemie.

Každý měsíc máme různé akce a až 50% slevy. Aktuální slevy můžete sledovat zde.

 

Zdroje: https://bewit.love/