Které esenciální oleje jsou pro děti vhodné a které ne?

Je to téma, o kterém se diskutuje stále více. Používání esenciálních olejů může být vhodné i pro děti, ale je nutné dodržet doporučení ze strany odborníků. Neexistuje totiž univerzální recept, namístě je zvážení zdravotního stavu, svou roli hraje i věk. V případě, že váháte, je nutná konzultace s pediatrem, bez které byste neměli pokračovat.

 

Stručně řečeno, děti mladší 6 měsíců mají na používání těchto olejů příliš citlivou pokožku. A u starších je nutné postupovat opatrně, vybírat jen doporučené oleje a také používat mnohem menší koncentraci, než je obvyklá u dospělých.

Setkáte se také s názory, podle kterých je užívání vonných olejů vhodné spíše až pro předškoláky. Pojďme si společně projít obecné zásady, které jsou s touto problematikou spojeny.

 

Čeho byste se měli vyvarovat?

Tento typ olejů se nepoužívá na kůži, u dětí, které jsou citlivější, to platí dvojnásob. Nezapomeňte, že nejde o náhradu za lékařskou péči, ale spíše doplněk, který byste měli ideálně probrat se specialistou.

 

Nepoužívejte oleje vnitřně, skladujte je mimo dosah dětí, protože přímý kontakt by mohl znamenat zbytečné podráždění očí, pokožky a dýchacích cest ev. přímo alergickou reakci.

 

Používejte oleje v doporučeném dávkování a nezapomínejte, že některé jsou nevhodné k použití kvůli zdravotnímu stavu. Například astmatici by neměli používat oleje z eukalyptu a tymiánu, epileptikům se nedoporučuje rozmarýn a levandule. U malých dětí se obecně nedoporučuje použití esenciálních olejů na denní bázi, pravidelné pauzy jsou důležité.
Jaké oleje jsou pro malé děti nevhodné?

  • V případě dětí do 2 let se nedoporučuje citronová tráva, máta, meduňka, oregano či skořice.
  • Děti do 5 let věku by se měly vyhnout bazalce, fenyklu, anýzu nebo také šalvěji lékařské.
  • Pokud jde o děti do 10 let, není doporučen olej z kafru, kardamomu, rozmarýnu a vavřínu.

 

Které esenciální oleje jsou vhodné?

Éterický olej se přidává do difuzéru.

Děti jsou neposedné, občas je trápí drobné oděrky, škrábance nebo popáleniny, jindy zase trpí dýchací cesty. Totéž platí pro psychiku, někdy je aromaterapie více než vhodným doplňkem. Mezi nejvhodnější esenciální oleje pro děti patří levandulový nebo heřmánkový (pravý i římský), počítat do této široké rodiny lze také mandarinkový olej, který oplývá velmi příjemnou vůní. Citrusové oleje obecně zklidňují, což se u malých neposedů hodí. Ceněný pro svůj přínos v případě dýchacích obtíží je kadidlový olej, pokud jde o astma, růžový olej je vhodný i při různých alergiích. Nevýhodou je snad jen cena, která je v porovnání s jinými oleji relativně vysoká, podobně jako u oleje z heřmánku. Právě ten je však víceúčelový, protože může pomoci s akné nebo různými menšími jizvami.

 

Mohlo by vás zajímat:

Esenciální oleje a těhotenství – které vonné oleje jsou vhodné pro těhotné ženy a naopak, které se nedoporučují používat?

 

Nezapomeňte na nosný olej

Přímé použití je obecně nevhodné, v krajním případě hrozí u dětí dokonce vznik popálenin. Kromě esenciálního oleje proto potřebujete i nějaký nosný olej, což může být i olej zcela „obyčejný“, tedy slunečnicový nebo olivový. Nabízí se také jojobový nebo mandlový, jednoduše by mělo jít o olej, který se dobře vstřebává a máte s ním i nějakou zkušenost z dřívějška.

Doporučená koncentrace pro dospělé je asi 5 %, pokud půjde o menší děti, je vhodný nižší podíl, například 1 %. Pokud chcete mít jistotu, ideální ředění pro konkrétní olej konzultujte s dětským lékařem. Pro 30 ml nosného oleje je vhodných asi 5 až 10 kapek (je to koncentrace zhruba 1-2 %). Například, pro děti do 2 let lze použít koncentraci spíše v řádu 0,25 až 0,5 %. U školáků je už možné rozmezí 1,5 až 3 %.

 

Jaké formy využití jsou vhodné?

Rozhodně neexistuje jen jedna forma použití těchto olejů, nabízí se jich mnohem více a záleží vždy na doporučení odborníků. V kombinaci s nosným olejem můžete masírovat, přidat do koupele nebo také zkusit aromalampu, kam kápnete pár kapek oleje. Pozor na koncentraci, protože v malé vaně stačí opět jen několik kapek.

Například masáž hrudníku a horní části zad během nachlazení může být dobrým doplňkem léčby, stejně jako napařování a vdechování uvolněné páry. Obecně platí, že úleva od bolesti rovná se masáž, pro zklidnění je zase lepší inhalace nebo rovnou koupel.

Aromaterapie je velmi široký pojem, a pokud situaci proberete s pediatrem, můžete ji bezpečně využívat i pro své děti. Moderní formy aromaterapie mají za sebou už několik generací vývoje. Obávat se jich nemusíte.

 

Mohlo by vás zajímat:

Pět způsobů, jak využívat vonné oleje – v článku najdete užitečné informace o výhodách éterických olejů a kde všude je můžeme využít.

 

Několik příkladů využití olejů

Na závěr si dejme k dobru pár variant, které jsou bezpečné a vhodné. Vyhněte se obloukem silnějším olejům (citronela, hřebíček), mohou působit dráždivě a škodit i dýchacím cestám, zvláště to platí pro rodiče citlivějších dětí.

Aromaterapie mluví jasně, využít se dají oleje, které nejsou pro použití u dětí příliš silné. V opačném případě platí stopka. Vhodná je proto například mandarinka, která uvolňuje stres a přispívá ke klidnějšímu spánku, totéž platí o levanduli či oleji z jalovce. Heřmánkový olej je zase běžně využíván v rámci kosmetiky určené dětem, což z něj dělá hlavního kandidáta při ošetření kožních problémů.

 

Duševní klid a pohoda, lepší usínání, zklidnění a také vhodný doplněk léčby, to vše mohou přinést esenciální oleje pro děti, pokud je využijete ve správnou dobu a s rozumem.

 

Vyberte si vhodný esenciální olej z nabídky od Bewitu! Firma má největší výběr éterických vůní ve střední Evropě. Až 360 jednodruhových olejů a směsí.

Všechny oleje jsou 100 % přírodní. Používají co nejpřirozenější způsob pěstování a sběru, který je šetrný k přírodě a hlavně bez chemie. Zde je jejich e-shop.

Každý měsíc se můžete těšit na různé akce a až 50% slevy. Aktuální slevy můžete sledovat zde.

 

Zdroje:

https://www.rehabilitace.info/zdravotni/nejlepsi-oleje-pro-deti-ktere-to-jsou/

https://www.pestik.cz/module/csblog/post/855-1-esencialni-oleje-a-deti-pruvodce-bezpecnym-pouzivanim-pro-rodice.html

https://www.kouzlovuni.cz/aromaterapie-u-deti-do-3-let-ktere-vune-zvolit-a-kterym-se-obloukem-vyhnout/

https://www.chytramaminka.cz/aromaterapie/bezpecnost-pouzivani-esencialnich-oleju-u-deti/

 

Esenciální oleje a děti – které jsou vhodné a kterým byste se měli vyhýbat?

Jirka

Ahoj, jsem Jirka a rád píšu o zajímavých věcech. I proto jsem se rozhodl vytvořit web o esenciálních olejích. Mezi mé záliby patří cestování, čtení knih, turistika, příroda...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *