Způsoby, jak využít esenciální olej.

Vůně provází lidstvo už po tisíciletí, vždy šlo o bylinky a rostliny, kterým se přisuzovala někdy až magická moc. A moderní věda odhalila, že nejde o nějaký výmysl. Mnoho starých rad a návodů má svůj pevný základ, který vzešel z nestranného pozorování jednotlivých účinků.

 

Aromaterapie je populární i dnes, kdy zažívá znovu svou renesanci. Pojďme si proto dát k dobru několik zajímavých tipů, jejichž tématem jsou vonné oleje. Pravděpodobně využijete každý z nich, i když možná v odlišnou dobu. Aromatické oleje jsou totiž univerzálem, který bychom neměli v našich domovech opomíjet.

 

Cesta směrem k lepšímu spánku

Spíte špatně, v noci se často budíte a nemůžete vlastně ani pořádně usnout, protože myslíte jen na události nadcházejícího dne? Problémy s nespavostí jsou často ukryté v psychice a nemusí se vždy řešit jen medikamenty. Pomoci mohou éterické oleje z meduňky, kozlíku lékařského nebo levandule, prospěje také růže, vanilka nebo vůně santalového dřeva. Lepší spánek někdy přivolá jen pár kapek esenciálního oleje na polštáři nebo kapesníčku, využít ale můžete také oblíbenou aromalampu.

 

Inhalace má různé formy

Druhou možností je například inhalace, která pomůže úspěšně bojovat se stresem a vnitřním napětím. Opět lze využít kapesník nebo aromalampu, hodí se i běžný zvlhčovač vzduchu. Pravidelné napařování pod ručníkem může ulevit od rýmy a dalších dýchacích obtíží, stačí si jen vybrat vhodný olej.

Co třeba eukalyptus nebo tymián? Na pozitivní myšlenky má vliv bergamot, citron povzbudí imunitu, celkové zklidnění může přinést heřmánek a mohli bychom pokračovat ještě hodně dlouho.

K tomu, abyste ucítili požadovaný efekt, stačí někdy jen pár minut inhalace nad horkou vodou s ručníkem na hlavě. Jednoduché, každý to už určitě někdy zkusil, že?

 

Relaxační masáž potěší všechny smysly

Aromaterapie a masáž, to jsou pojmy, co spolu ladí na výbornou. Esenciální olej se postará o uvolnění mysli, masáž odbourává svalové napětí. Oleje s citrusovým aroma povzbudí ducha a zlepší náladu, naproti tomu bergamot nebo levandule nabídnou zklidňující účinky a pomohou lepší relaxaci na masážním stole.

Aromaterapie využitá při masáži může pomoci například se zmírněním bolestí zad a jiných částí těla. Můžete zkusit také koupel v horké vodě, do které přidáte pár kapek oleje a budete si vychutnávat uvolnění všemi smysly.

 

Aromalampa na nočním stolku

Proč byste si nemohli dopřát vhodné prostředí také v ložnici? Neomezujte se jen na masážní stůl nebo koupelnu, využití esenciálních olejů v aromalampě se totiž přímo nabízí. Omamná vůně bude všude kolem vás, uděláte si odpočinkový večer a přestanete pořád řešit zaměstnání a stresové situace, které jste ten den prožili ve světě tam venku. Stačí jediné, vybrat si olej, s nímž máte dobré zkušenosti a víte, že vás zanedlouho příjemně uvolní a naladí.

 

Mohlo by vás zajímat:

V článku Esenciální oleje a jejich využití si můžete přečíst pár užitečných informací ohledně skladování a ředění olejů.

 

Používají se také při úklidu

Nejsou to jen vůně, které se využijí při relaxaci. Pomoci vám mohou také při čištění domácnosti, například eukalyptový olej je vhodný na různé nečistoty, čajovník (Tea tree) je zase vhodný do koupelny a kuchyně. Citronový olej je výborným odmašťovačem. Ložní prádlo a oblečení zase příjemně provoní silice z levandule.

Nezapomeňte, že při používání během úklidu musíte esenciální oleje vhodně naředit, vhodnou kombinaci mohou někdy vytvořit i s jedlou sodou nebo bílým octem. Je to velmi dobrá alternativa k chemickým čisticím prostředkům, které mají jen málo společného s ryze přírodními ingrediencemi a v poměru ceny a výkonu nemusí být vždy výhodnou koupí. Zvláště pokud existuje alternativa ze světa bylinek.

 

Vyberte si vhodný esenciální olej z nabídky od Bewitu! Firma má největší výběr éterických vůní ve střední Evropě. Až 360 jednodruhových olejů a směsí.

Všechny oleje jsou 100 % přírodní. Používají co nejpřirozenější způsob pěstování a sběru, který je šetrný k přírodě a hlavně bez chemie. Zde je jejich e-shop.

Každý měsíc se můžete těšit na různé akce a až 50% slevy. Aktuální slevy můžete sledovat zde.

 

Pět způsobů, jak používat esenciální oleje

Jirka

Ahoj, jsem Jirka a rád píšu o zajímavých věcech. I proto jsem se rozhodl vytvořit web o esenciálních olejích. Mezi mé záliby patří cestování, čtení knih, turistika, příroda...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *