Pro mnohé z nás je to běžná součást života. Esenciální oleje vstupují do tuzemských domácností, pomáhají k uvolnění roztěkané mysli a odbourávají stres, mohou pomoci s různými tělesnými neduhy dětí i dospělých. Používat je můžete i během těhotenství. Proberte to však nejprve s ošetřujícím lékařem a vyhněte se olejům, které nemusí být bezpečné.
Aromaterapie v období těhotenství samozřejmě není striktně zakázána, jen má svá omezení, jimž je nutné věnovat pozornost. Obecně mějte na paměti, že opatrnosti není nikdy dost a při dávkování olejů do aromalampy, koupele či pro jiné využití platí, že méně je někdy více. Pojďme se na tuto problematiku podívat trochu podrobněji.
Těhotenství přináší různá omezení
Nepít příliš mnoho kávy, a pokud možno žádný alkohol, nechodit do sauny, doporučení pro období těhotenství bychom našli celou řadu. Jaká je situace kolem esenciálních olejů? Obecně se doporučuje střídmost, dávkování podobné, jako při použití u dětí a také pečlivý výběr. Ne všechny z těchto olejů jsou vhodné, některé jsou už ze své podstaty příliš silné a mohou dokonce způsobovat zcela zbytečné zdravotní komplikace. Je proto lepší, když zkonzultujete situaci s odborníkem a necháte si například i doporučit některé směsi. Čtěte pečlivě složení, to je rada číslo jedna. Kterým olejům je vhodné se během těhotenství zcela vyhnout? Seznam je poměrně široký, opatrnosti není nikdy dost.
- Pokud jste právě v prvním trimestru, raději ještě počkejte na další období těhotenství.
- Druhý a třetí trimestr už použití éterických olejů nezapovídají, držte se však doporučení.
- Nezapomeňte si ověřit BIO kvalitu a příslušnou certifikaci, chtějte tu nejvyšší možnou kvalitu.
Mohlo by vás zajímat:
V článku Pět způsobů, jak používat esenciální oleje, si můžete přečíst pár zajímavých informací o tom, jaké výhody pro nás mají vonné oleje a kde všude se dají používat.
Kterým olejům se raději vyhnout?
Pojďme se podívat na éterické oleje, které jsou v době těhotenství nevhodné. Je to například anýzový, bazalkový, estragonový nebo cedrový, obecně se nedoporučuje ani práce se skořicovým, jasmínovým a cypřišovým olejem, na seznamu tabu jsou také citronela, myrha a řebříček. Platí, že nevhodná je většina koření, a v případě levandule se blíže zaměřte na svůj krevní tlak. Pokud je dlouhodobě příliš nízký, nelze levanduli vůbec doporučit. Nezapomeňte, že vše, co do sebe dostanete, směřuje přes placentu dále k dítěti.
Pokud trpíte astmatem, onemocněním jater či vysokým krevním tlakem, je nutná při užití těchto olejů vyšší obezřetnost. Dbejte na diskuzi s odborníkem, protože kdybyste využívali rady z internetových diskuzí, vystavujete se například riziku předčasného porodu.
- Dbejte na to, abyste aromalampu používala jen krátce, maximálně po dobu ½ hodiny denně.
- Éterické oleje z oregana, skořice a hřebíčku „zahřívají“ tělo, jsou na seznamu nevhodných.
- Esenciální oleje, které mají vyšší obsah ketonů, jsou také pod kolonkou tabu v těhotenství.
- Je nutné dbát na správné zředění, méně je někdy více. Neaplikujte nezředěné oleje na kůži!
Seznam vhodných olejů je široký
Oleje, které jsou pro těhotné ženy potenciálním nebezpečím, jsme si již představili. Jistě vás potěší, že existuje i seznam vhodnějších olejů, který je také poměrně obsáhlý. Využití při masáži křečových žil nebo ranních nevolnostech (krátké inhalování) je samozřejmě možný. Namístě je také práce s oleji, které uvolňují vnitřní napětí, v období těhotenství je stres faktorem, který nelze v žádném případě podcenit. Duševní zdraví budoucí rodičky je na prvním místě. O kterých olejích tedy nyní mluvíme? Nezapomeňte, že skutečně jemná koncentrace je nezbytností, příliš silné vjemy nejsou v těhotenství vůbec vhodné.
- Obecně platí, že citrusové plody uleví mysli a podpoří dobrou náladu. To je důležité!
- Heřmánek. Ten je přírodní antidepresivum, pomáhá vám usnout a zvládat také návaly úzkosti.
- Opět je ve hře hlavně vliv na mentální stav, zklidnění, menší úzkost a lepší usínání.
Mohlo by vás zajímat:
Esenciální oleje a děti – jaké oleje jsou vhodné pro děti a naopak, jakých byste se měli vyvarovat.
Jaká forma použití je vhodná?
Nezapomeňte ani na ředění nosným olejem, výběr je široký, nabízí se olivový a slunečnicový, ale také jojobový a mnoho dalších. Míra ředění by měla být v souladu s doporučením lékaře, obecně je bernou mincí dávkování podobné, jako u dětí. Například, pokud má difuzér asi 100 mililitrů vody, bude stačit v průměru pět až sedm kapek.
Pro koupele je vhodný například heřmánek nebo esenciální olej z kadidlovníku. Pozor na teplotu vody, ale také dávkování. Na ranní nevolnosti může být vhodný například zázvorový olej nebo již zmíněná levandule.
Vyškolený aromaterapeut je člověkem na svém místě, poradí vám vhodné kombinace a zná také kontraindikace jednotlivých olejů, tedy chvíle, kdy je konkrétní lahvička zapovězeným tématem. Pozor, užívání vnitřně nelze v žádném případě doporučit!
Jste vyčerpaná po porodu?
Dlouhá péče, kterou věnujete svému miminku, vyžaduje také následný odpočinek. Pokud nemůžete v noci spát, bude kupříkladu citronový olej vítaným doplňkem. Hodí se zejména v období šestinedělí, kdy můžete mít hodně proměnlivou náladu. Tu dovede zlepšit bergamot, který podporuje také správné soustředění. Nejlepší bude forma klasické aromaterapie, a to platí i pro samotné období těhotenství. Obecně vynechejte oleje, které ředí krev nebo mohou způsobit křeče, ev. dokonce vyvolat kontrakce, což je pro požehnaný stav naprosto nežádoucí.
Vyberte si vhodný esenciální olej z nabídky od Bewitu! Firma má největší výběr éterických vůní ve střední Evropě. Až 360 jednodruhových olejů a směsí.
Všechny oleje jsou 100 % přírodní. Používají co nejpřirozenější způsob pěstování a sběru, který je šetrný k přírodě a hlavně bez chemie. Zde je jejich e-shop.
Každý měsíc se můžete těšit na různé akce a až 50% slevy. Aktuální slevy můžete sledovat zde.
Zdroje:
https://www.youngliving.com/blog/eu/cs/esencialni-oleje-v-tehotenstvi/
https://www.ceska-biokosmetika.cz/blog/velky-pruvodce-aromaterapii-v-tehotenstvi/
https://mimi.nobilis.cz/clanek/aromaterapie-v-tehotenstvi-1-trimestr/
https://www.vitalia.cz/clanky/esencialni-oleje-a-aromaterapie-v-tehotenstvi-velmi-opatrne/