Příjemně provoní celou místnost, mají vliv na naši psychiku a nejlepší zprávou je, že nabídnou spoustu různých variant relaxace. Esenciální oleje jsou doplňkem, který je pro dnešní uspěchanou dobu velmi atraktivním společníkem. Aromaterapii zná lidstvo již po tisíciletí, stačí jenom sáhnout po správné lahvičce.
Příroda tak poskytuje recepty na různé neduhy, kdo v nich umí číst, může brzy odbourat každodenní stres, zmírnit psychické napětí nebo stimulovat průtok lymfy. Důvodů, proč zkusit tyto oleje i doma, se rozhodně najde víc než dost!
Z čeho se vlastně vyrábějí?
Jsou čistým naturálním extraktem, na který se využívají byliny v různé formě. A nejde přitom vždy jen o květy nebo listy. Už dávno je známo, že na řadu nemocí se najde v přírodě lék a mnoho produktů ze světa medicíny má výraznou stopu z lůna přírody. Vůně nás ovlivňují v každodenním životě, není proto divu, že už ve starověku se snažili lékaři léčit psychiku právě pomocí levandule nebo okvětních lístků růží.
Esenciální oleje se získávají i ze semen, stonků nebo kořenů jednotlivých rostlin, postup může být velmi různorodý. Inhalace, masáž nebo voňavá koupel, možností využití je celá řada. Někdy stačí jen pár kapek, na začátku se doporučuje menší množství. A nezapomeňte, těhotným ženám nebo dětem dávkujeme menší množství. Některé přírodní esence jsou vhodné, jiné už méně, záleží na situaci.
Výroba formou destilace či extrakce
Nyní se krátce vrátíme do hodin středoškolské chemie. Destilace je nejčastějším způsobem výroby aromatických olejů v současném světě, kapaliny se mění v páru a ta následně kondenzuje, jde o velmi známý proces.
Pokud jde o výrobu olejů z citrusových plodů, využívá se běžně metoda vytlačování, respektive odstředění. A do třetice se přistupuje k extrakci vůní a cenných látek organickými rozpouštědly, což je praktické hlavně při výrobě parfémů. Zmínit bychom měli také maceraci, která si žádá zpracování při vysokých teplotách.
Historie stará jako lidstvo samo
O účincích esenciálních olejů se ví už odpradávna. Antickou a středověkou moudrost znovu objevilo až 20. století a není divu, že se tak stalo v zemi, která tolik proslula svými parfémy. Ve Francii vznikala první díla o aromaterapii, díky kterým se stal známou osobností jistý chemik Gattefossé. Vonných olejů se využilo i při ošetřování raněných v obou světových válkách. Dnes se spektrum možného využití rozšířilo natolik, že jde o tisíce různých produktů. Středověké herbáře a znalosti, jimiž disponoval například Avicenna, podrobila moderní věda svému zkoumání. A s překvapením zjistila, že mohou mít něco do sebe! Není divu, že byly hodně ceněné a používaly se například i k náboženským účelům, tedy událostem nejvyššího významu.
Pozor, nezaměňovat s medikamenty
Na tomto místě je velmi vhodné poznamenat, že vonné silice nesmí být považovány za náhradu konvenční léčby v nemocničních zařízeních. Pokud potřebuje tělo lékaře, žádný aromatický olej ho nenahradí. V případě, že si nejste zcela jisti požadovaným efektem, nebojte se s lékaři konzultovat jejich použití. Často je vhodné dodat, že problém je v množství, protože starodávná moudrost praví, že se nic nesmí přehánět. Určitě vám lékaři k celé věci řeknou svůj názor, ze kterého pak budete moci dále vycházet. A kde lze použít tyto oleje?
- Deodoranty, parfémy, toaletní vody, v našich koupelnách a skříních je vonných olejů hodně.
- Koupel plná relaxace. Díky olejům s nádherným aromatem zapomenete na své všední starosti.
- Obklady a masáže. Některé z olejů mají dobrý vliv na pokožku, využijte jejich potenciál.
- Řada olejů dokáže také provonět prádlo nebo sloužit jako domácí a zcela přírodní aviváž.
Největší výhody esenciálních olejů
Jaké jsou nejčastější benefity aromatických olejů? Našli bychom celou řadu plusů, které jsou s těmito voňavými lahvičkami spojené. Pojďme si připomenout některé z nich, protože nejde vždy jen a pouze o ovlivnění emočních stavů jednotlivce, jak by se mohlo zdát na první pohled. Celý komplex účinků je mnohem pestřejší. Mohou zmírnit bolest svalů, zmírnit stres a úzkost, pomoci s uvolněním dýchacích cest a zlepšit trávení. Ptáte se na konkrétní příklady? Čajovník nebo tymián působí antibakteriálně, levandule hojí jizvy a heřmánek podpoří kvalitní spánek.
Zmiňme na závěr také nevýhody
Samozřejmě, jak by řekl klasik, není růže bez trní. Éterické oleje mají také své nevýhody, které obvykle tkví v nevhodném použití. Někdy může dojít k alergickým reakcím, proto si pečlivě ověřte složení, pokud si kupujete nějaké lahvičky s aromatickou směsí. V jiných případech dojde k nevhodné interakci s léky, které užíváte. Proto pečlivě diskutujte s lékaři, zvláště pokud užíváte větší počet medikamentů. A ještě jeden praktický příklad, hřebíčkový olej může působit toxicky, mějte proto na paměti doporučené dávkování jednotlivých přípravků.
Vyberte si vhodný esenciální olej z naší nabídky! Máme největší výběr éterických vůní ve střední Evropě. Až 360 jednodruhových olejů a směsí.
Všechny oleje jsou 100 % přírodní. Používáme co nejpřirozenější způsob pěstování a sběru, který je šetrný k přírodě a hlavně bez chemie. Zde je náš e-shop.
Každý měsíc máme různé akce a až 50% slevy. Aktuální slevy můžete sledovat zde.